Miło nam poinformować, że dwie książki Doroty Bałuszyńskiej-Srebro Ostatni rycerz czyli opowieść o Mieście” oraz „Mikołaj i Droga św. Jakuba” zostały umieszczone przez Bibliotekę Polską w Londynie na liście 11 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży w projekcie Eurotoolbox 2016.

Eurotoolbox to międzynarodowy projekt organizowany przez stowarzyszenie zrzeszające europejskie instytucje kulturalne w Londynie – Eurolis.

Link do strony stowarzyszenia: https://eurolis.wordpress.com/

Udział polskich książek w tegorocznym projekcie pozwoli na zaprezentowanie najbardziej wartościowych polskich książek dla dzieci i młodzieży szerszemu gronu czytelników w całej Wielkiej Brytanii.

W tym momencie powstaje katalog promujący to wydarzenie; będą w nim umieszczone sylwetki autorów, ilustratorów oraz krótkie streszczenie książek.

„Ostatni rycerz czyli opowieść o Mieście”

Akcja powieści rozgrywa się w dwu planach czasowych. Bohater książki – Mikołaj – za sprawą czarów Żyda kabalisty przenosi się do XVI wiecznego Tarnowa. Miasto Tarnów przeżywa wtedy – za panowania Hetmana Tarnowskiego – największy okres swojej świetności.

Mikołaj przeżywa wiele przygód, poznaje intrygujące postacie poruszające się poza czasem i przestrzenią i przyczynia się do ocalenia niezwykle ważnej księgi.

To opowieść o potędze wyobraźni, a także o wierności, odwadze i kształtowaniu charakteru.

„Mikołaj i Droga św. Jakuba”

Główny bohater powieści – Mikołaj – musi wyruszyć na wyprawę aby znów ratować swoje miasto – Tarnów. Miasto bowiem powoli znika. A właściwie znika głównie to, co w nim mądre, dobre i piękne. Po drodze mija senne wsie i miasteczka pogrążone w letargu. Spokój okazuje się jednak tylko pozorny, pod tą spokojną powierzchnią pulsują konflikty, walki, wydarzenia historyczne, które przenoszą bohatera i czytelników w sam środek burzliwych dziejów naszego kraju, mocno sprzęgniętych z dziejami europejskiej cywilizacji. Po drodze odwiedza historyczne miejsca, takie jak: Lublin, Sandomierz, Szydłów, Wiślica, Kraków. Losy bohatera raz po raz krzyżują się z polskimi szlakami Drogi do Santiago de Compostela, a konkretnie ze szlakiem określanym nazwą Małopolska Droga św. Jakuba.

Obie wyróżnione książki są przedmiotem ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodych pisarzy pt. „Twórcze wakacje” organizowanego przez Wydawnictwo Ambaje i Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie.

Międzynarodowe wyróżnienie dla tarnowskiej pisarki Doroty Bałuszyńskiej-Srebro!